Bublinková fólie aneb jak se z 3D tapety stal oblíbený obalový materiál
S bublinkovou fólií přijde čas od času do styku každý z nás, málokdo však ví, že spatřila světlo světa již v roce 1957. Vyrobil ji americký inženýr Alfred Fielding ve spolupráci se švédským vynálezcem Marcem Chavannesem a její původní účel byl od toho dnešního diametrálně odlišný. První bublinková fólie totiž sloužila jako 3D tapeta.
Ačkoliv byla první várka fólií s bublinkami vyrobena ručně, byl postaven i stroj. K produkci sice nakonec nedošlo, ale po dvou letech si Fielding uvědomil, že by šel jejich vynález využít jakožto obalový materiál. Na počátku roku 1960 spoluautoři založili společnost Sealed Air a nechali si fólii patentovat. Brzy nato se začala bublinková fólie vyrábět masově a brzy na to se „bubble wrap“ rozšířila z Ameriky do celého světa.
A jak využíváme bublinkovou fólii dnes?
V současnosti se polyetylenové bublinkové fólie využívají zejména jako obalový materiál pro elektroniku, sklo a kovové předměty. Své uplatnění však nenachází jen u ochrany menších předmětů, ale i jako krycí plachta na zahradní nábytek a automobily. Poměrně často je používámei pro zakrytí bazénů a to zejména tzv. solární bublinková folie, která vodní plochu po ohřátí izoluje a zabraňuje rychlému ochlazení vody. Čas od času se z z ní staví i skleníky.
Zatímco předměty stačí obalit jedinou vrstvou, pytle mají vrstvy dvě nebo tři. V poštovnictví jsou oblíbené takzvané bublinkové obálky, které jsou vyrobeny s vodě odolného papíru a uvnitř vystlány bublinkovou fólií.
Bublinková fólie se sice jakožto dekorativní tapeta neuplatnila, ale zato nám usnadnila spoustu každodenních starostí.
Publikováno: 17. 12. 2012
Kategorie: Skvělé tipy