Cukrovkáři, zpozorněte! Jak hubnout při diabetu?

Cukrovkáři, zpozorněte! Jak hubnout při diabetu?

Trpíte cukrovkou? Pak může být kontrola hmotnosti mimořádně náročná. Zdravé stravování je, pro udržení správné váhy, důležité u každého.

Pokud máte cukrovku, může nesprávný výběr stravy vážně poškodit vaše zdraví. Vyhněte se pilulkám a krutým hladovkám a vyzkoušejte naše zaručené tipy na diety při cukrovce!

Co byste měli jíst?

Pokud máte cukrovku, měli byste se zaměřit na konzumaci bílkovin, vlákniny, nezpracovaných sacharidů, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku. Dále byste do stravy měli zahrnout zdravé rostlinné tuky, které najdete v avokádu, ořechách a řepkovém nebo olivovém oleji. Seznam nejvhodnějších potravin pro osoby s cukrovkou (podle Americké diabetické asociace):

zdroj: healthline.com

Lidem s cukrovkou je obecně doporučováno snížit příjem sodíku v potravě na 1500 mg denně. Nezapomeňte také, že správná dieta je nejen o jídle, ale také o dostatečné hydrataci. Proto, kdykoliv je to možné, pijte čistou vodu (denně by měl každý člověk vypít aspoň 2 l) nebo zelený čaj, který zároveň pomáhá spalovat tuky.

Jakým potravinám se vyhnout?

V rámci diabetické diety existují pokrmy, kterých by se lidé s cukrovkou měli vyvarovat. Jedná se o potraviny, které mohou způsobit prudký nárůst hladiny cukru v krvi, nebo obsahují nezdravé tuky.

Mezi zakázaná jídla patří například: 

  • zpracovaná zrna (např. bílá rýže)
  • ovocné pokrmy s přidaným cukrem (džem, ovocné omáčky, kompoty)
  • smažená jídla
  • potraviny s vysokým obsahem trans-tuků a nasycených tuků
  • potraviny z rafinované mouky

Středomořská strava

Tento typ stravy je inspirován tradičními jídly ze středomoří. Jedná se o potraviny, bohaté na kyselinu olejovou, mastnou kyselinu, která se přirozeně vyskytuje v živočišných a rostlinných tucích. Podle studií může být středomořská strava úspěšná při snižování hladiny glukózy a rizik metabolických poruch. Doporučené potraviny: bílkoviny (drůbež, losos a jiné tučné ryby, vejce), rostlinná jídla (ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, semena), zdravé tuky (avokádo, olivový olej). Nedoporučuje se: červené maso (maximálně jednou za měsíc), víno

Paleo dieta

Tato dieta vychází z myšlenky, že má na vzniku chronických onemocnění velký podíl moderní zemědělství. Stoupenci paleo stravování jedí jen to, co by naši dávní předkové dokázali ulovit a uschovat. Dieta se nedoporučuje lidem s onemocněním ledvin. Doporučené potraviny: bílkoviny (maso, drůbež, ryby), rostlinná jídla (neškrobová zelenina, ovoce, semena, ořechy – mimo arašídy), zdravé tuky (olivový olej, avokádový olej, kokosový olej, lněný olej, ořechový olej)

Keto dieta a cukrovka

Asi jste už slyšeli o nízkosacharidovém stravování, které pomáhá lidem s rychlým snižováním váhy. Je ale tato oblíbená dieta vhodná také pro cukrovkáře? Mnoho výzkumů naznačuje, že lidé s diabetem 2. typu skutečně mohou, pomocí této diety, snížit hladinu cukru v krvi a zhubnout. Důkazem jsou případové studie The 1: 1 Diet by Cambridge Weight Plan, které byly založeny na postupech a výrobcích používaných v rámci tohoto programu. Keto dieta je založená na příjmu velmi nízkého množství sacharidů. V případě, že tělu nebudete sacharidy dodávat, začne si brát energii z tuků, čímž je začne spalovat. Na základě tohoto procesu začnete hubnout. Pro některé osoby ale může být obtížné tuto dietu držet. Nejen, že se váš jídelníček omezí převážně na maso a zeleninu, ale vaše tělo si na dietu může také déle zvykat a vy se během této doby můžete cítit velice unavení. Zjistěte více o keto dietě a seznamte se s potravinami, které jsou povoleny a kterým byste se naopak měli vyhnout. Hubnutí při cukrovce nemusí být nemožné. Zvolíte-li správný postup, vhodný pohyb a budete dodržovat pitný režim, může to jít dokonce snadno. Nezapomeňte se ale, před začátkem jakéhokoliv dietního režimu, poradit se svým lékařem. Pokud vás nějaká z výše uvedených diet zaujala, sesbírejte o ní co možná nejvíce informací a poraďte se o jejím dodržování se svým lékařem.

Publikováno: 31. 12. 2020

Kategorie: Strava

Autor: Adam