Finanční gramotnost v ČR je chabá. Začněte se vzdělávat!

Finanční gramotnost v ČR je chabá. Začněte se vzdělávat!

Jak jste na tom s osobními financemi? Dokážete svůj rozpočet bez problémů ukočírovat, nebo se řadíte k nemalé skupině Čechů, jejichž finanční gramotnost je velmi nízká? Dle posledního mezinárodního průzkumu jsme na tom mnohem hůř, než si myslíme.

Hůře jsou na tom jen Mexičané a Slováci

Češi jsou známí svým poměrně vysokým finančním sebevědomím. Jenomže výsledky hovoří zcela opačně. Horší finanční gramotnost mají jen Mexičané a Slováci. Naopak dominují Japonci, za kterými následují Indové a Korejci. Buďme však trochu konkrétnější. 80 % Čechů má pouze základní (nebo dokonce špatné) finanční znalosti. To ostatně potvrzuje také jeden z průzkumů ING pojišťovny – v testu si dokázalo správně spočítat úroky pouze 43 % Čechů. Vzhledem k tomu, že jde o základní veličinu, není se co divit masivnímu podepisování nevýhodných půjček a úvěrů. Finanční gramotnost samozřejmě nesouvisí pouze s půjčkami a úvěry, ale také s ostatními finančními produkty. Výrazně ušetřit lze také na pojištění, ať už se týká automobilu, domácnosti nebo čehokoliv jiného.

Nečteš? Nevíš! Na Zápůjčkáři se dozvíte vše potřebné

Takže ještě jednou. Opravdu si myslíte, že financím dokonale rozumíte, anebo si rádi necháte poradit? Nepodceňujte průběžné vzdělávání a zamiřte na tématický portál o financích Zápůjčkář.cz. Za projektem stojí tým lidí, kteří se zajímají o finance (především o půjčky) a zprostředkovávají své znalosti těm méně zkušeným. Články jsou podrobné, ale přesto psané tak, aby byly maximálně srozumitelné. Dozvíte se základní i méně známé informace o bankovních a nebankovních půjčkách, hypotékách, konsolidaci, exekucích a v neposlední řadě o pojištění. A to není zdaleka vše – máte-li spadeno na půjčku, „zápůjčkáři“ pro vás zdarma vyhledají nejvýhodnější řešení. Zároveň můžete využít půjčkovou poradnu, v rámci které se lze zeptat na libovolný dotaz ohledně půjček. Tak co vy na to? Necháte si poradit? Začněte třeba tím, že si přečtete o výhodách a rizicích rychlých půjček.

Publikováno: 10. 03. 2015

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: finanční gramotnost v ČR