Historie a výroba slivovice

Historie a výroba slivovice

Slivovice patří ve střední Evropě, ale také na Slovensku či na Balkáně k nejoblíbenějším destilátům. Vyrábí se ze švestek, lepotice či durancií a o jejím původu se vedou spory. Obvykle se vyrábí v domácích podmínkách v menším množství s obsahem alkoholu kolem 51 %. V obchodních řetězcích však narazíte také na tzv. řezanou verzi s 40% obsahem alkoholu. Vysoký obsah alkoholu má svůj důvod. Je-li v čistém ovocném destilátu méně než 45 %, může být kyselý. Zda je slivovice kvalitní, lze poznat například podle toho, jestli řetízkuje (při nalití se alkohol kondenzuje a ztéká zpět v menších pramíncích) či promnutím mezi palcem a ukazováčkem – odpor tekutiny (tzn. „drhnutí“) odpovídá obsahu ovoce.

Kdy se slivovice začala vyrábět?

Počátky pálení slivovice jsou datovány od 14. století, kdy se v bulharských klášterech vyráběla zlatavá slivová rakije. Postupem času se výroba rozšířila i do oblastí, jako je Valašsko na Moravě. K nejznámějším tradičním moravským pálenicím patří Vizovice, kde je výroba doložena od 17. století. Valaši obvykle nechávají ovoce zkvasit v sudech a ty poté převážejí do pálenice. Od 18. století se slivovice pálí také v Bošácké dolině na Slovensku.

Jak se slivovice vyrábí?

Slivovice se vyrábí z kvasu. Ovoce kvasí po dobu min. 6 týdnů a před výrobou se vypeckuje a odstraní se z něj stopky a nahnilé kusy. Pálení vykvašeného ovoce se provádí při teplotě 88 °C, kdy dochází k odpařování alkoholu, ovšem silice zůstávají v kvasu. Výpary se ochlazují a kondenzát stéká do nádoby. Proces se opakuje dvakrát a až napodruhé vznikne nápoj, který je možné degustovat. Obsah alkoholu se pohybuje v rozmezí 32 až 76 % a ideální je ho zředit na 50 – 51 %, kdy má slivovice lahodnou chuť a vůni. Nechá -li se slivovice uležet po dobu několika měsíců až let, získá lepší chuť.

Publikováno: 16. 05. 2018

Kategorie: Strava

Autor: Adam

Tagy: historie slivovice | pálení slivovice | výroba slivovice