Koronavirus míchá kartami: Trh práce se mění, mnoho Čechů mění profesi

Koronavirus míchá kartami: Trh práce se mění, mnoho Čechů mění profesi

V momentě, kdy vláda vydala mimořádná opatření, kterými zabrzdila ekonomiku, bylo nadmíru jasné, že trh práce projde výraznou proměnou. Některá odvětví sice zaznamenala pozitivní dopad, ale to samé bohužel nemohou říct lidé, jimž koronakrize vzala živobytí. S ohledem na dostupná data je zřejmý drtivý dopad na cestovní ruch a gastronomii. Po pracovních silách není v těchto oborech ani zdaleka tak silná poptávka jako v loni. Nabídky práce naopak cílí na segment IT.

Pracovních příležitostí ubylo, ale výraznější pokles teprve přijde. Řada společností nyní stále „jede“ na státní podporu a prozatím zaměstnance nepropouští. Úbytek práce však nejlépe ukazují brigády – oproti loňskému roku je jich zanedbatelné množství.

Z dat společnosti Grafton Recruitment je zřejmé, že krizí utrpěly firmy z oborů hotelnictví a gastronomie. Následuje automobilový průmysl a příbuzné obory. V současné době je bez práce cca 250 tis. lidí, ale číslo téměř jistě dramaticky naroste.

O práci se naopak nemusí bát lidé s kvalifikací v IT. Na „ajťácích“ firmy zpravidla nešetří a nyní, v době, kdy mnohé firmy mění celkovou infrastrukturu, jsou odborníci z řad programátorů, vývojářů aplikací a techniků cennější než v minulosti. Mírného zlepšení doznal i obor stavebnictví, ve kterém schází levnější pracovní síla ze zahraničí.

Publikováno: 24. 05. 2020

Kategorie: Práce

Autor: Adam