Oddlužení fyzické osoby: Nejrychlejší cesta z dluhové pasti

Oddlužení fyzické osoby: Nejrychlejší cesta z dluhové pasti

Půjčit si je snadné, ale se splácením je to často mnohem horší. Tím spíš, pokud vám dluhy přerostly přes hlavu a ve vzduchu visí exekuce. Máte ještě šanci, že vše dáte do pořádku? Nebudete-li před svými finančními problémy schovávat hlavu do písku, možná se z nich nakonec dostanete bez toho, abyste přišli o bydlení a majetek. Říká vám něco oddlužení neboli osobní bankrot?

Osobní bankrot je zakotven v českém právním řádu

Kdo by to byl řekl, že se českým zákonodárcům podaří prosadit zákon, který hraje ve prospěch dlužníka. Ale skutečně je to tak. Český právní řád již několik let obsahuje insolvenční zákon, který lze chápat jako metodu řešení úpadku nepodnikatelů. To je také jedna ze základních podmínek – o osobní bankrot sice mohou zažádat také fyzické osoby – podnikatelé, ale jejich dluhy nesmí pocházet z podnikatelské činnosti.

Jak oddlužení probíhá?

V praxi má oddlužení fyzické osoby dvě rozdílné varianty. Může proběhnout uzavřením splátkového kalendáře na dobu 5 let. Během této doby musí dlužník zaplatit alespoň 30 % dluhů. Druhá varianta spočívá v prodeji dlužníkova majetku. O tom, jakým způsobem proces proběhne, rozhodují věřitelé, kteří se společně dohodnou, zda přistoupí na splátkový kalendář, nebo ne. Většinou se však k pětiletému splácení přikloní, protože ve finále z dlužníka dostanou větší část dluhu, než kolik by dostali z případného prodeje majetku. Pro dlužníka to znamená, že může bez větších problémů žít tak, jak je zvyklý.

Bude vám odpuštěno až 70 % dluhu

Zmínili jsme, že dlužník musí během pěti let zaplatit alespoň 30 % dluhu. To znamená, že v extrémním případě mu soudce po uplynutí lhůty odpustí až 70 % dluhu. Schválení návrhu na oddlužení fyzické osoby tedy závisí také na tom, zda je dlužník dostatečně bonitní a je schopen uhradit minimální částku. Zní to dobře, co vy na to? Nezbývá, než dodat, že pokud soudce návrh schválí, vaše dluhy okamžitě přestanou narůstat. Tip: Máte strach, že uděláte zbytečnou chybu při vypracování návrhu na osobní bankrot? Neriskujte a obraťte se na odborníky, kteří vám pomohou. Společnost FinancniRadce.cz s.r.o. disponuje obsáhlou sítí poradců v rámci celé České republiky. Připojte se k tisícům lidem, kterým specialisté na oddlužení pomohli a vyřešte svou nezáviděníhodnou situaci co nejdříve. Další informace najdete na www.oddluzeni.cz.

Publikováno: 23. 11. 2014

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: oddlužení fyzické osoby