Protipožární vrata a požární uzávěry od Univers Tech

Protipožární vrata a požární uzávěry od Univers Tech

O společnosti Univers Tech s.r.o. jsme se v minulosti zmiňovali v souvislosti s vysoce kvalitní stínící technikou a garážovými vraty. Kromě toho se ovšem zabývá také výrobou průmyslových vrat, mezi které patří i několik typů protipožárních vrat a požárních uzávěrů. A právě těmi se budeme zabývat dnes.

Univers Tech vyrábí protipožární vrata a požární uzávěry celkem ve čtyřech variantách a to jako posuvné, sekční, rolovací a textilní. Každá z nich má své specifické výhody a je určena do jiného typ prostorů. Zaujaly nás především posuvné uzávěry, ale nezapomněli jsme ani na ostatní typy.

Posuvné požární uzávěry

Jejich křídlo je tvořeno jednotlivými segmenty, které jsou vyrobeny z tenkostěnných ocelových profilů. Ty pokrývá 1 mm tlustý ocelový plech. Mezi jednotlivými segmenty je přerušený tepelný most a hrany chrání ocelové profily. Segmenty spojují imbusové šrouby a pohyb jim umožňují ložiskové podlahové vedení, které jsou zakotveny do podlahy a to na obou stranách stavebního otvoru.

Pojezdovou dráhu tvoří uzavřený C profil, ukotvený prostřednictvím závěsných konzol. Zárukou snadného chodu křídla a žádné údržby jsou vysoce kvalitní ložiskové vozíky a fakt, že všechny části pojezdové dráhy a vozíků prošly galvanizací. V případě požáru dojde k vyplnění provozních spár zpevňujícím profilem, který je součástí ocelového labyrintu v izolačním obložení.

Posuvné požární uzávěry jsou k mání v libovolné barvě dle vzorníku RAL. Povrchová úprava se provádí po montáži uzávěrů. Standardně jsou dodávány pozinkované plechy.

Otevírání je zajištěno pomocí několika systému. Uzávěry lze otevírat ručně nebo automaticky. Uzavírání je zajištěno protizávažím, které uzávěr uzavře po přetavení tavného olůvka.

Sekční požární uzávěry

Sekční požární uzávěry jsou tvořeny několika segmenty, které se vyrábí z dřevěného masivního rámu. Ten je pokryt kalciumsilikátovými deskami a v případě oplechované varianty také pozinkovaným plechem. Sekce obsahují speciální zpevňující produkt, který se v případě požáru dostane do provozních spár.

Požární rolovací vrata

Protipožární vrata rolovacího typu se pyšní velmi jednoduchou konstrukcí, která je nenáročná na prostor. Na výrobu vodorovných lamel jsou použity galvanicky zinkované plechové profily, u kterých není nutná další povrchová úprava. Výrobce je však v případě zájmu dodává v jakémkoliv odstínu palety RAL.

Textilní požární uzávěry

Primární účel tohoto roletového požárního uzávěru spočívá v zamezení šíření požáru v horizontálním směru mezi jednotlivými požárními úseky. Systém je ovládán řídící jednotkou, jejíž součástí je záložní zdroj a ovládací prvky. Je napojen na EPS nebo individuální hlásiče a snímače kouře či tepla. Výrobce umožňuje i napojení manuálních prvků, které umožňují jeho nouzové otevření. Finální podoba realizace vždy podléhá potřebám zadavatele a možnostem stavby.

Více informací o požárních uzávěrech a protipožárních vratech najdete na webových stránkách univers.cz.

Publikováno: 15. 02. 2013

Kategorie: Technika

Autor: Adam

Tagy: požární uzávěry | protipožární vrata | univers tech