Rodiče, nespoléhejte se na školu. Položte svým dětem základy cizího jazyka již v předškolním věku

Rodiče, nespoléhejte se na školu. Položte svým dětem základy cizího jazyka již v předškolním věku

Z loňské zprávy České školní inspekce vyplynulo, že jsou na tom školáci s jazykovými dovednostmi a znalostmi poměrně dobře. V řadách kantorů se přitom pohybuje přibližně čtvrtina nekvalifikovaných pedagogů a o úrovni jazykové vybavenosti mnoha vyučujících, kteří obor se zaměřením na daný jazyk vystudovali, lze přinejmenším pochybovat. Aprobace nemusí o ničem vypovídat a rodiče by se na státní instituce neměli příliš spoléhat. Mnohem efektivnější je výuka jazyků ve specializovaném zařízení - v jazykové mateřské škole nebo v rámci správně koncipovaného kurzu. České děti nemají s angličtinou ani zdaleka tak velký problém jako předchozí generace. Učitelé základních škol se však na jejich vzdělání příliš nepodílí. Mnohem lépe jsou na tom děti, jejichž rodiče neváhají zaplatit za školkovné v bilingvní školce nebo za kvalitní kurz.

Mateřských škol je málo a jsou drahé, kurzy nabízí možnost každému

Nutno podotknout, že naproti anglickým mateřským školám je angličtina pro nejmenší výrazně dostupnější, a to nejen z hlediska kapacity, ale také finančně. Roční školné se pohybuje řádově v desítkách tisíc korun, což je nad rámec obvyklého českého rodinného rozpočtu. Kurzy jsou mnohonásobně levnější a jejich kvalita často na velmi vysoké úrovni.

Předškolák si s druhým jazykem poradí hravě

Obava, že je na první kontakt s cizím jazykem v předškolním věku příliš brzy, není na místě. Naopak jde o dávno vyvrácený mýtus. Čím dříve se dítě se druhou řečí setká, tím lépe si ho osvojí a nebude mít potíže s výslovností. V praxi samozřejmě záleží na způsobu výuky - měla by probíhat zajímavou a hravou formou. Mnohé rodiče jejich potomci inspirují natolik, že se rozhodnou vzdělávat společně s nimi. Za nejoblíbenější angličtinou sekundují kurzy francouzštiny pro děti a dospělé. V žebříčku následují němčina, španělština, ruština a italština.

Publikováno: 30. 05. 2020

Kategorie: Děti

Autor: Adam