Stopy digitální doby aneb trendy v automobilovém průmyslu

Stopy digitální doby aneb trendy v automobilovém průmyslu

Digitální doba posouvá hranice téměř ve všech oblastech našeho života, proto není divu, když se její stopy objeví i v tak známém prostředí, jako je automobilový průmysl. Jaké trendy v této oblasti můžeme vidět a jaké nás teprve čekají?

Odemykání bez klíčů

K odemknutí vašeho auta už není potřeba vlastnit autoklíč, stačí automobil odemknout přes aplikaci v telefonu. To je již běžnou součástí např. u carsharingu, kdy zapůjčené auto otevřete pomocí zaslaného kódu z aplikace. Samozřejmostí moderních aut je i dotykový displej, který přibližuje ovládání auta vlastnostem běžně používaného mobilního telefonu.

Odemykání otiskem prstu

Stejně jako u mobilního telefonu, i v automobilovém průmyslu začíná být tématem odemykání auta tváří či otiskem prstu pro co největší pohodlnost. Příkladem může být značka Hyundai, která vyvinula systém odemykání otiskem prstu a šance špatné identifikace je jedna ku padesáti tisícům. Toto číslo by se ale mělo díky neustálému vylepšování posouvat.

Odemykání pomocí tváře

Nové elektromobily budou mít dokonce funkci skenování tváře, a to pomocí kamery, která bude pracovat ve dne i v noci. Nebude tak pro odemknutí auta nutné mít s sebou nic jiného než sebe, což oceníte např. při outdoorových aktivitách, jako je např. plavání.

Vychytávky moderního auta

Digitální pomocníky neoceníme pouze při odemykání, ale i při samotné jízdě. Technologie se stále vyvíjí, proto např. u značek Mercedes-Benz či Peugeot najdeme čelní kameru, která dokáže detekovat zvířata i chodce během jízdy v noci. Cesta je pak daleko bezpečnější a můžete se za volantem cítit mnohem klidněji.

I když se může zdát, že vystřelovací klíč je přežitek, opak je pravdou. I když budoucnost fandí odemykání aut jinou formou klíče, velké množství aut bez jeho přítomnosti jednoduše nenastartujete. Klíče od auta tedy ještě nevyhazujte.

Publikováno: 06. 05. 2022

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam