8 tipů na to, jak zařídit malý obývací pokoj s kuchyní

8 tipů na to, jak zařídit malý obývací pokoj s kuchyní

Každý z nás nemá to štěstí a nevlastní prostornou vilu s množstvím místností, ve kterých by mohl pohodlně zařídit samostatnou kuchyni, jídelnu i obývací pokoj. Malý panelákový byt často vyžaduje kompromisy a pořádnou dávku kreativity. Pokud přemýšlíte nad tím, jak zařídit malý obývací pokoj s kuchyní, tak aby vám vyhovoval nejen po funkční, ale i po estetické stránce, možná si často připadáte jako kouzelník. A designová kouzla jsou tím, co z malého bytu udělá útulný prostor, ve kterém je radost pobýt. Pojďme kouzlit společně.

Propojení malého obývacího pokoje s kuchyní berte jako výzvu

Obývací pokoj, který je otevřený do kuchyně a často také spojený s jídelnou, je designovým prvkem, který si rádi dopřejí i majitelé bytů s větší výměrou. Přesto však se s propojením kuchyně s obývacím pokojem nejčastěji setkáme v panelákové zástavbě, kde se díky malé užitné ploše bytu stává nutností. I malou kuchyni lze zařídit s ohledem na zdraví a bezpečnost. Tento dobře vyřešený prostor se ale může stát harmonickým srdcem domova, které bude tepat naší péčí a láskou. Stačí se při jeho zařizování držet několika osvědčených principů. Které to jsou?

1. Přemýšlejte nad barvami

Pokud máte rádi tmavé barvy, při promýšlení barevného ladění malého obýváku s kuchyní se jim raději vyhněte. Tmavě modrá, šedá nebo lahvově zelená dokážou malý prostor proměnit ve stísňující a depresivní a navíc jej zmenší ještě i opticky. Ideální barevné odstíny vhodné do malého prostoru zahrnují spíše světlé a neutrální barvy.

Příkladem mohou být jemné pastelové odstíny žluté, zelené či oranžové. Prostor opticky zvětší také béžová, světle hnědá anebo nejen v malých prostorech často využívaná bílá. Tak však někomu může připadat sterilní. Při pobytu v bíle vymalovaném pokoji se můžete cítit jako v nemocnici. Proto je lepší bílou plochu vždy rozbít nějakým jemným barevným tónem nebo doplňkem. To platí i v malém prostoru.

2. V oblasti nábytku vsaďte na jednoduchost

Na první pohled zdánlivě nesourodé místnosti, jakými se vám obývák s kuchyní mohou zdát, je možné harmonicky propojit a vzájemně provázat. Tím tajemstvím, ve kterém úspěch tohoto počinu spočívá, je volba světlých barev. A to nejen na výmalbu stěn, ale také pro nábytek do kuchyně i do obývací části.

V oblasti nábytku do moderního obývacího pokoje s kuchyní se vyhýbejte velkému množství výrazných dekorů a zdobných prvků. Do obýváku s kuchyní s plochou 30 m2 se také příliš nehodí nábytek z masivu. Volte světlé minimalistické kousky. Nejenže při jejich nákupu ušetříte, ale také vám s jejich pomocí půjde snáze obě místnosti propojit. K propojení kuchyně s obývákem v paneláku můžete šikovně využít i jídelní kout. Ten se může stát jakýmsi spojovacím prvkem mezi obývacím pokojem a kuchyní, a zároveň poskytnout praktické zázemí pro stolování.

Potřebujete načerpat inspiraci pro řešení malé kuchyně v paneláku? Nahlédněte do fotogalerie krásných a praktických kuchyní, které zabírají jen minimální prostor.

3. Vybudujte chytrý přechod mezi zónami

Nejen barvy stěn v kuchyni a obýváku mohou hrát roli při řešení přechodu mezi těmito dvěma místnostmi. Přestože opticky bude mnohem lépe vypadat harmonické propojení a plynulý přechod z kuchyně do jídelny a následně do obývacího pokoje, při nedostatku prostoru můžete jídelnu nahradit také kuchyňským ostrůvkem. Na tom je možné potraviny nejen připravovat, ale také konzumovat.

K oddělení prostoru můžete využít i barevný přechod. Malá kuchyně v paneláku může být klidně vymalována béžovou barvou, která bude směrem do obývacího pokoje přecházet ve světle hnědou. Barevný kontrast nebude tak výrazný, ale přesto dojde alespoň optickému oddělení obou místností.

Hledáte další inspiraci a tipy k optickému oddělení kuchyně od obýváku? Vhodné jsou například koberce, chytře umístěné poličky nebo designové závěsy, které dokážou vytvořit neotřelý vzhled. V malém obývacím pokoji se ale vyhněte přímému oddělení sádrokartonovými příčkami, které by prostor zbytečně zmenšilo. A to nejen opticky.

4. Dodržujte příjemné rozestupy

I při zařizování malého obývacího pokoje pamatujte na to, že se v něm budete muset pohybovat. Novou sedací soupravu nebo kuchyňský ostrůvek si tedy před koupí raději zakreslete do plánu vašeho obývacího pokoje a zkuste si představit, jak bude u vás doma vypadat.

Uvědomte si, že ve velkých obchodních domech je nábytek obvykle vystaven na mnohem větší ploše, než kterou mu si můžete doma dopřát. Proto před koupí měřte a počítejte. Je dobré vědět, že pro pohodlný průchod vám stačí minimálně 65 cm, dál mezi zdí a jídelním stolem bychom měli mít rezervu alespoň 75 cm, aby bylo možné snadno odsunout židli a vstát.

5. Nepřehánějte to se zdobením

Podmínkou pro zařízení útulného obývacího pokoje je minimum dekorací, které by zbytečně zaplnily prostor a ubíraly vám energii. Malým prostorům sluší spíše méně vybavení ve světlých tónech. Pokud byste si rádi i v malé panelákové kuchyni dopřáli výraznější barevné prvky, využijte je spíše jako solitéry.

To znamená, že své místo v kuchyni bez obtíží najde výrazně barevná vázička nebo talíř po babičce, který bude zároveň dokonale kontrastovat se zbytkem interiéru. Do obýváku můžete pořídit třeba jeden výrazně barevný polštář na pohovku sladěný se stejně barevnou vázou na konferenčním stolku. Zbytek vybavení by ale měl být laděn do světlých pastelových barev.

6. Využijte optické klamy

Velkou pomocí v malém interiéru mohou být i optické klamy. Potřebujete opticky zvýšit malou místnost? Použijte alespoň na jednu stěnu tapety s vertikálními pruhy. Optickému rozšíření malé místnosti zase pomohou pruhy horizontální. Jemný květinový dekor i na první pohled strohý prostor příjemně zútulní. A pokud si chcete dopřát výraznější barvu, využijte ji hned v několika sytostech. Počítejte s tím, že to, co vymalujete tmavým odstínem, posunete do pozadí a na to světlé naopak upozorníte.

7. Hrajte si se světlem

Hru světla a stínů můžete i na malém prostoru využít ve svůj prospěch. Myslete na barevné ladění světla, ale i na jeho intenzitu. Kombinujte centrální svítidlo s postranními lampami a malými lampičkami na stůl. Obrazy nebo vitríny můžete šikovně doplnit LED osvětlením, které zvýrazní zajímavý prvek interiéru, ale také opticky zvětší místnost.

Rádi byste získali zajímavý interiérový prvek? Vybudujte u stropu jednoduchý sádrokartonový podhled. A ten po celém obvodu osaďte LED páskem. I stísněný prostor to odlehčí a provzdušní. Citlivě volte také barvu světla. Do obývací části se hodí spíše teplé barvy s nažloutlým odstínem, jejichž hodnota v kelvinech(K) se pohybuje mezi 2500 až 3400. Platí, že čím více kelvinů, tím je světlo chladnější a bělejší. Do kuchyňské zóny, ve které se potřebujete soustředit na práci, vybírejte světlo s hodnotou okolo 5000 K.

8. Vsaďte na jednotnou podlahu

Při řešení podlahy do kuchyně často saháme po praktické dlažbě anebo linoleu. Do obývacího pokoje se zase hodí spíše plovoucí podlaha či koberec. Pokud chcete funkčně a praktický zařídit obývák s kuchyní v paneláku a vytvořit tak dojem jednotného prostoru, budete muset zvolit vhodný kompromis a do obou zón zvolit jeden typ podlahy. Skvěle v tomto ohledu poslouží například podlahové dlaždice s designem dřeva, které se díky své praktičnosti hodí do kuchyně a dotvoří atmosféru i v obývací části. Vsadit můžete také na vinylovou podlahu, jež je rovněž odolná případným malým nehodám, které se v kuchyni mohou stávat prakticky každý den. V obýváku vinyl doplňte měkkými a příjemnými koberci s dlouhým vlasem a ochráníte tak své nohy před chladem.

Řešení malého obývacího pokoje propojeného s kuchyní nemusí být jen kombinací protichůdných řešení. Často šikovným přístupem získáte i další prostor navíc, který se v malém bytě vždycky hodí.

Publikováno: 01. 07. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: jak zařídit malý obývací pokoj s kuchyní | obývací pokoj s kuchyní